Preskočiť na obsah

Vybrané dokumenty

Vážení návštevníci portálu FINinfo.sk. Keďže sa niektorí ľudia nevedia v 21. storočí správať a namiesto serióznych otázok používajú vulgarizmy a urážlivé texty bola služba pre „Vylepšenie portálu“ a taktiež pre zasielanie dotazov a otázok, ktorá slúži aj na spätnú väzbu pre občanov a to „Komentáre“ dočasne pozastavená. Uvedené služby budú znovu obnovené pre potreby občanov po odstránení vzniknutých problémov.

 

 

Nájdite si 2 minúty čas a vyplňte dotazník spokojnosti s portálom. Pre uľahčenie Vám ponúkame, zaslanie pripomienok k webovému sídlu prostred-níctvom pripraveného dotazníka spokojnosti s portálom. V prípade ak žiadate odpoveď, je potrebné uviesť kontaktné údaje. Tento formulár neslúži na podávanie žiadostí o informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Spôsob podávania žiadostí o informácie je k dispozícii na webovom portáli Ministerstva financií SR, na adrese www.finance.gov.sk v časti Informačný servis / Poskytovanie informácií

 

   

Komentáre

18. 11. 2014 10:25:51 nespravne vypocitana RTMN (Mária Janková)

Dobry den, chcela by som Vas poziadat o radu. Brat 8.4.2014 uzavrel so spolocnostou Pohotovost,s.r.o. zmluvu o spotrebitelskom uvere. Pozical si 1000Eur na 12 mesiacov, vyska splatky 164Eur. Celkovo musi danej spolocnosti vyplatit 1968Eur. V zmluve je RTMN uvedena vo vyske 96,80%. Avsak domnievam sa, ze je nespravne vypocitana. Podla Vasej kalkulacky mi skutocna RTMN vysla na zaciatku obdobia 330,04% a na konci obdobia 239,11%. Vzhladom na to, ze spomenuta nebankovka neuznala jeho staznost, ze ich RPMN je v zmluve nespravne vypocitana, chceme sa obratit na SOI s podnetom na kontrolu v tejto spolocnosti. Preto sa chcem opytat, ci sa mozme odvolat na vypocet z Vasej kalkulacky? Zaroven mam este jednu otazku, ktoru hodnotu RPMN mame uviest SOI - tu na zaciatku obdobia alebo na konci? Vzhladom na to, ze nie sme si isti spravne uvedenymi aj ostatnymi udajmi v zmluve, chcem sa opytat, kde mozno najst hodnoty priemernej RPMN za tento rok? Za odpoved vopred dakujem.

Odpoveď:

15. 12. 2014 10:34:16 Odpoveď na komentár - nesprávne vypočítaná RPMN (Ing. Jana Kardošová)

V súvislosti s Vaším podnetom, ktorý ste nám zaslali dňa 19. novembra 2014, Vám oznamujeme nasledovné:

Podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov a výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (ďalej len „RPMN“) upravujú ustanovenia zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“).  Výpočet RPMN upravuje ustanovenie § 19 zákona, kde je definované na základe čoho sa vypočíta RPMN, aké údaje sa použijú na výpočet RPMN a z čoho sa vychádza pri výpočte RPMN a príloha 2, v ktorej je stanovená rovnica na výpočet RPMN a poznámky k výpočtu RPMN.

V prípade podozrenia z nesprávneho výpočtu RPMN a nesprávne stanovených údajov v zmluve máte možnosť obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Ministerstvo financií SR (ďalej len „MF SR“) priamo prevádzkuje  portál finančnej osvety a ochrany finančného spotrebiteľa MF SR – www.fininfo.sk,  kde sa okrem iného nachádza aj výpočet RPMN a interaktívna kalkulačka na výpočet RPMN, avšak uvedený portál momentálne prechádza kompletnou aktualizáciou. Z uvedeného dôvodu Vám neodporúčame sa odvolávať na výpočet z uvedenej kalkulačky.

Vzhľadom na to, že žiadate o priemerné hodnoty ročnej percentuálnej miery nákladov,  dovoľujeme si Vás informovať, že tieto údaje sú dostupné aj na webovom sídle MF SR; na uvedenej internetovej adrese:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6783

Záverom si dovoľujeme uviesť, že vyššie uvedené stanovisko MFSR vychádza z Vami uvedených skutkových okolností a nie je právne záväzné.

Nižšia úroveň hlavnej navigácie

Dolceta kurzy

Knihy

Vyskúšajte 6 kurzov rozde-lených do 67 tréningových sekcií a naučte sa, ako fungujú finančné služby v SR a v Európskej únii.

Môžete si vybrať tréningovú sekciu podľa témy vášho záujmu:

Viac v kurzoch Dolceta